hlavní strana

rostlinná výroba

chov skotu

chov prasat

dílna a mechanizace

bioplynka

kontakty

Informace pro zaměstnance

Informační deska pro členy

letecké snímky

fotogalerie

Informace o počasí

Více o počasí


Zemidilsky svaz ER

Chov skotu

Chov skotu byl vždy hlavním pilířem výroby družstva a má v podniku dlouholetou tradici. Chov je rozdělen do dvou středisek. Novosedly a Volenice. Na obou farmách jsou chovány holštýnky. Toto plemeno bylo vybráno především pro svou skot1.jpg, 23kB vysokou mléčnou užitkovost. Na stájích jsou krávy ustájeny volně na podestýlce a odtud dvakrát denně naháněny do dojíren. Dojírny jsou rybinové a plně automatizované od firmy Fullwood. Každá kráva má na noze pedometr, který přenáší veškerá data o dojnici do střediskového počítače, kde jsou vyhodnocována. Toto velice usnadňuje obsluze práci.

Krmná dávka je složena pouze z konzervovaného objemného krmiva a doplněna jádrem. Objemné krmení je tvořeno siláží, travní a jetelotravní senáží. skot2.jpg, 26kB Poradenskou činnost pro výživu a dodávky minerálních doplňků zajišťuje firma Glonn. Míchání jádra a minerálních doplňků provádí firma MVKS Paseky svými míchacími vozy. Krmení míchají a rozvážejí dva míchací vozy. Zelené krmení se z technologických důvodů nezkrmuje.

Krize na trhu s mlékem činí chov mléčného skotu i přes zvyšování produktivity a úsporným opatřením nerentabilní. Pokud se výkupní ceny mléka nedostanou alespoň na hranici rentabilit, bude chov mléčného skotu nejen v našem družstvu velice problematický.